top of page

Wtyki

Połączenie doskonałe

Wtyki i złącza w technice przewodów audio są krytyczne do osiągnięcia wymaganej jakości dźwięku. Po wielu latach poświęconych badaniom jakości połączeń jedna rzecz stała się oczywista: złącza słabej jakości są w stanie zrujnować cały efekt osiągnięty przez doskonałe przewodniki i zaawansowaną izolację.

W Siltechu pracujemy z wybranymi dostawcami terminali połączeniowych, skupiając się na zastosowanych materiałach, spójności mechanicznej oraz jakości styku. Każdy element zastosowanego złącza jest zaprojektowany pod kątem tych wytycznych, zapewniając doskonały przepływ prądu pomiędzy przewodnikami a sprzętem audio
.


Solidność

Negatywny wpływ złącz gorszej jakości jest czasami rozumiany opacznie. Niektórzy użytkownicy ze zdumieniem odkrywają, że nawet najładniej wyglądające wtyczki potrafią brzmieć fatalnie.

Wiele firm oferuje złącza, które wyglądają na drogie, lecz są wykonane z materiałów bardzo niskiej jakości. Ich konstrukcja bywa nieprzemyślana, a proces wytwarzania nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów pracy.

Prawidłowe złącza powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim dobrze działać. Właśnie dlatego Siltech projektuje wszystkie terminale połączeniowe z uwzględnieniem trzech podstawowych założeń.

siltech_connectors_02.jpg

Po pierwsze – solidność połączenia mechanicznego pomiędzy przewodem i wtykiem od wewnątrz oraz wtykiem i gniazdem zewnętrznym. Powierzchnie styku muszą być idealnie dopasowane, co oznacza, że wszystkie elementy muszą mieścić się w ścisłych tolerancjach wymiarów i kształtów.

Po drugie – wtyki powinny ciasno spoczywać w gniazdach. Jest to stosunkowo łatwe przy połączeniach XLR, natomiast nasze złącza RCA są wyposażone w blokadę, która zabezpiecza połączenie i ciągłość pętli masy.

Po trzecie – wewnętrzny styk pomiędzy przewodnikiem a złączem musi zapewniać bezpieczne połączenie i oparcie dla przewodu, które niweluje wszelkie naprężenia materiałowe, związane z wyginaniem i skręceniem. Mają one negatywny wpływ na geometrię konstrukcji, a w niektórych przypadkach mogłyby przyczynić się do uszkodzenia samych przewodników.


Materiały i styki

Do prawidłowego działania potrzebne są odpowiednie materiały: trwałe, niemagnetyczne i obojętne elektrycznie.

Blokady powinny być mocne i odporne na ciągłe łączenie i rozłączanie – żadnych miękkich plastików i metali o nieodpowiednich właściwościach.

Wtyki powinny być mocne i odporne na uszkodzenia lub nieumiejętne użytkowanie. Izolacja wewnętrzna powinna charakteryzować się taką samą stratnością dielektryczną jak same przewody.

siltech_connectors_01.jpg

Budowa fizyczna i materiały zastosowane w złączach określają powierzchnie styku. Popularne produkty wykorzystują zazwyczaj niskiej klasy mosiądz z wielowarstwową osłoną, przez co powierzchnia styku bywa bardzo nierówna.

Jest to przyczyną powstawania pęcherzy powietrznych skutkujących powstawaniem pojemności elektrycznych pomiędzy powierzchniami wielokrotnego styku, nadających sygnałowi własną sygnaturę dźwiękową. Znaczenie ma więc nie tylko to, że wtyki są powlekane złotem, ale przede wszystkim to, co znajduje się pod nim.

Siltech współpracuje ściśle z wybranymi producentami złącz, którzy są w stanie wykonać produkty dostosowane do wymiarów i założeń konstrukcyjnych naszych przewodów.

Nasze złącza być może nie są najpiękniejszymi w świecie high-endu, jednak nawet w podstawowej serii przewodów ich jakość jest nie do pobicia – stąd ich wpływ na wyjątkową muzykalność przewodów Siltecha.

Z drugiej strony, czujemy się usprawiedliwieni twierdząc, że w naszej flagowej serii Triple Crown proponujemy najlepsze przewody w skali bezwzględnej, jakie można obecnie zakupić. Na pierwszy rzut oka masywna konstrukcja może kłócić się z przeczytanymi wcześniej założeniami, jednakże prawda jest taka, że właśnie takiej ilości materiałów potrzebowaliśmy do stworzenia najlepszych przewodów na świecie.

Przewody Triple Crown są sztywne i ciężkie, co oznacza idealne, niezakłócone połączenie przewodnika z wtykiem, a także wtyku ze sprzętem audio. Oddają one optymalnie potencjał zastosowanego przewodnika i materiałów izolacyjno-ekranujących, zapewniając perfekcyjne połączenie niezależnie od typu (RCA / XLR). Wszystkie styki są wykonane z polerowanego do lustrzanej gładkości srebra monokrystalicznego, dzięki któremu jednolitość materiału jest stuprocentowa na całej długości przewodu.

Informacje o rodzajach stosowanych wtyków dostępne do pobrania w pliku PDF

pdf_icon_001.png
bottom of page